Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Tréninkový program EP pro mladé novináře

EUedu

  • O AKADEMII
  • BLOG
  • REFERENCE
  • NAPSALI O NÁS
Europoslanci se přeli o krizi v Gaze a o zatykači na Netanjahua

26.11.2024 19:31

Europoslanci se dnes v odpoledním bloku rozprav na zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku věnovali humanitární krizi v Pásmu Gazy, roli úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA a zatykači, který minulý týden Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a exministra obrany Joava Galanta. Zatímco od zástupců pravicových frakcí v EP byla slyšet spíše podpora Izraele, zástupci levicových frakcí se ve svých krátkých projevech věnovali spíše humanitární situaci v Pásmu Gazy a vyzývali k dodržování mezinárodního práva.

Maďarský ministr pro unijní záležitosti János Bóka zastupující maďarské předsednictví v úvodu rozpravy uvedl, že Rada odsoudila a odsuzuje teroristický útok Hamásu na Izrael ze 7. října loňského roku i vysoké počty palestinských civilních obětí. Zároveň vyzval k příměří a okamžitému propuštění rukojmích unesených Hamásem do Pásma Gazy.

Portugalská komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreirová humanitární krizi v Pásmu Gazy označila za bezprecedentní s tím, že se mnozí Palestinci kvůli bojům nemohou vrátit do svých domovů a že na severu pásma hrozí hladomor. V této souvislosti také kritizovala zablokování UNRWA ze strany Izraele s tím, že to bude mít zásadní dopad na zdravotní péči a školství pro Palestince.

Izraelský parlament koncem října schválil zákon, který má znemožnit agentuře OSN pro palestinské uprchlíky působit na izraelském území. Schválil také další zákon, jehož záměrem je přerušit oficiální styky s agenturou. Izrael kritizuje UNRWA dlouhodobě, tvrdí například, že pro agenturu pracovali či pracují členové teroristické organizace Hamás včetně lidí, kteří se podíleli na útoku proti Izraeli ze 7. října. Agentura některé zaměstnance propustila a posílila vnitřní mechanismus, aby zaručila svou neutralitu.

Španělský europoslanec Antonio López-Istúriz White z frakce Evropské lidové strany (EPP) poznamenal, že válku zahájil Hamás, a poukázal na to, že unesl rukojmí. Podobně se k pokračující válce vyjádřila také řada jeho kolegů z této nejpočetnější frakce v EP.

Řecký europoslanec Janis Maniatis z frakce socialistů a demokratů (S&D) poznamenal, že socialisté od začátku podporovali právo Izraele na sebeobranu, ale i ta se musí řídit mezinárodním právem. Podotkl, že dodržování mezinárodního práva není dobrovolné, čehož důkazem je zatykač ICC na Netanjahua. Španělský europoslanec Nacho Sánchez Amor (S&D) uvedl, že "dvojí metr je rakovinou dnešní politiky", a odkázal na rozdílné postoje k Rusku a k Izraeli s ohledem na jejich válečná tažení.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP) poznamenal, že ICC je využíván k politickým hrám, a ostře odsoudil zatykač na Netanjahua. Podle něj soud tímto krokem zlehčuje útoky teroristů a naopak chce zatknout představitele státu, který svou zemi brání proti "barbarským útokům proti civilistům".

ICC minulý týden vydal zatykače na izraelského premiéra Netanjahua a na bývalého izraelského ministra obrany Galanta, a to kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v Pásmu Gazy. Třetí vydaný zatykač je na zřejmě už zabitého šéfa vojenského křídla Hamásu Muhammada Dífa kvůli jeho podílu na masakru z loňského 7. října na jihu Izraele. Zatímco USA a některé evropské země včetně Česka se k požadavku soudu staví odmítavě, další státy západní Evropy tvrdí, že dodrží své závazky spojené s příslušností k ICC.

Irská europoslankyně Lynn Boylanová z frakce Levice v Evropském parlamentu (GUE/NGL) poznamenala, že šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová k zatykači ICC mlčí a že neprosazování mezinárodního práva je hrozbou pro všechny.

Český europoslanec Jaroslav Bžoch (ANO) z frakce Patriotů pro Evropu ve svém vystoupení kritizoval působení UNRWA a označil agenturu za "součást problému" s tím, že podporuje generace závislé na mezinárodní pomoci. Rovněž kritizoval výukový materiál ve školách UNRWA a vyzval k reorganizaci agentury.

ČTK

Trénink pro mladé novináře je program Evropského parlamentu řízený / poskytovaný agenturou ČTK