19.11.2024 15:14
Ukrajinci si podle prezidenta Volodymyra Zelenského nejvíce ze všeho přejí mír. Ukrajinský vůdce to dnes řekl europoslancům během mimořádného zasedání Evropského parlamentu v Bruselu. Zároveň členům EP poděkoval za dlouhotrvající podporu a zdůraznil, že jednotná Evropa může přimět Rusko ke spravedlivému míru. Mimořádné zasedání europarlamentu se sešlo při příležitosti 1000 dnů, které uplynuly od začátku ruské invaze na Ukrajinu.
"Společně s Evropou a našimi partnery v Americe a na celém světě se nám podařilo zabránit Putinovi, aby zabral Ukrajinu. Bráníme ale rovněž i svobodu všech evropských národů," řekl Zelenskyj, který k europoslancům promluvil z Kyjeva prostřednictvím videokonference. Přestože se na stranu ruské hlavy státu postavil i severokorejský vůdce Kim Čong-un, je Vladimir Putin podle ukrajinského prezidenta "pořád slabší než jednotná Evropa".
"Chci na vás apelovat, abyste na to nezapomínali. Abyste nezapomínali na to, co všechno může Evropa dokázat. Pokud budeme jednotní, můžeme přimět Rusko ke spravedlivému míru, což je něco, co chceme nejvíc," prohlásil ukrajinský vůdce a vysloužil si potlesk. Zelenskyj ve svém projevu rovněž zmínil, že počet vojáků KDLR, kteří by se mohli zapojit do bojů na Ukrajině po boku Rusů, může vzrůst až na 100.000.
Zelenskyj europoslancům poděkoval za to, že podporují jeho mírový plán. "Jediný, kdo se proti tomuto plánu staví, je ten, kdo válku začal; Rusko," řekl. "Společně jsme toho dokázali hodně, ale nesmíme se bát toho dokázat ještě víc," dodal s tím, že každé hrozbě z Ruska je třeba čelit přísnými sankcemi. Ruský prezident se podle něj nezastaví před ničím a čím více času bude mít, tím budou podmínky pro mír horší.
"Putin si neváží lidí nebo pravidel, váží si jen peněz a moci, to jsou věcí, které mu musíme vzít, aby byl ochotný nastolit mír," prohlásil Zelenskyj. "A pokud si někdo v Evropě myslí, že Ukrajinu nebo jakoukoli jinou zemi, pobaltské státy, Balkán, Gruzii nebo Moldavsko může prodat Moskvě a něco za to získá, tak mu sdělím jednoduchou pravdu: nikdy si nemůžete užívat klidné vody uprostřed bouře," dodal. "Musíme postupovat společně. Ukrajina si zaslouží, aby byl příští rok rokem míru," uzavřel Zelenskyj svůj projev a vysloužil si od europoslanců, z nichž někteří měli trička s ukrajinskou vlajkou, potlesk vestoje.
Ještě před ukrajinským prezidentem krátce vystoupila předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová, která zmínila, že uplynulých 1000 dní bylo "dny plnými teroru, utrpení, nepředstavitelných ztrát, ale i dny plnými odolnosti a nezlomnosti". Ukrajinci spolu s prezidentem Zelenským podle ní ukázali, co je to opravdová statečnost a jsou inspirací pro všechny.
"Víme, jaké oběti musí ukrajinský lid přinášet nejen kvůli sobě, ale kvůli nám všem. Vždy se budeme zasazovat o mír, o skutečný mír založený na spravedlnosti a zásadě ne jednání o Ukrajině bez Ukrajiny," prohlásila Metsolaová. "Proto jsme na Rusko uvalili tvrdé sankce a vyzýváme k dalším opatřením," dodala s tím, že Evropský parlament bude při Ukrajině vždycky stát "tak dlouho, jak to bude potřeba".
Od 24. února 2022, kdy Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, Evropská unie a europarlament napadenou zemi intenzivně podporují. Odsoudily ruskou agresi, zavedly sankce a zvýšily politickou, humanitární, vojenskou i finanční pomoc Kyjevu. Od roku 2021 přijal EP čtyři desítky usnesení, které se týkaly Ukrajiny.
Evropský parlament je rovněž silným zastáncem ukrajinské snahy o vstup do Evropské unie a opakovaně vyzval členské státy k zahájení přístupových rozhovorů. Ty nakonec odstartovaly letos v červnu, kdy v Lucemburku začala první mezivládní konference s Kyjevem.
ČTK