13.11.2024 23:35
Sestavování nové Evropské komise se komplikuje. Spojenectví politických frakcí, které měly novou unijní exekutivu v Evropském parlamentu podpořit, se totiž podle zdrojů ČTK prozatím rozpadlo. Problémoví jsou zejména tři kandidáti na budoucí komisaře - maďarský zástupce Olivér Várhelyi, Ital Raffaelle Fitto a Španělka Teresa Riberaová.
Největší frakce Evropské lidové strany (EPP) má výhrady vůči Riberaové, naopak liberální Obnova Evropy (Renew Europe) a frakce socialistů a demokratů (S&D) zase kritizují Fitta a Várhelyiho. Kvůli vzájemným obviněním a rozporům se zatím jednání nikam neposunula. Očekávalo se přitom, že nová komise by mohla být schválena už 27. listopadu na plenárním zasedání EP ve Štrasburku. Následně by tak mohla začít fungovat od 1. prosince.
Slyšení s kandidáty na členy Evropské komise začala v europarlamentu minulý týden v pondělí a byla celkem hladká. Ke konci týdne bylo jasné, že 19 ze 20 zpovídaných uspělo a europoslanci jejich nominace odsouhlasili. Jediný, kdo členy EP nepřesvědčil, byl maďarský kandidát Olivér Várhelyi, který musel odpovědět ještě na další dodatečné písemné otázky.
Tento týden v úterý se uskutečnila další slyšení se šesti kandidáty na výkonné místopředsedy EK, už v pondělí večer bylo ale podle zdrojů ČTK patrné, že v táboře lidovců, socialistů a liberálů začaly panovat neshody.
Raffaelle Fitto by měl mít v nové komisi velmi vlivný post výkonného místopředsedy pro reformy a soudržnost, stejně tak i pozice Teresy Riberaové má být klíčová: má se stát výkonnou místopředsedkyní pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci. Olivér Várhelyi by pak měl být eurokomisařem pro zdraví a pro pohodu zvířat.
Zástupci Renew Europe a S&D měli podle všeho přijít už předem s tím, že nepodpoří právě Raffaella Fitta, protože je kandidátem frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a patří ke straně Bratři Itálie premiérky Giorgii Meloniové. Podobně se pak vyhranili i proti Várhelyimu, který je kandidátem maďarského premiéra Viktora Orbána.
Lidovecká frakce a zejména její španělští členové se následně v úterý začali ostře vymezovat právě proti kandidátce socialistů Terese Riberaové. EPP podle zdrojů ČTK požaduje, aby se "ostatní frakce chovaly zodpovědně", všichni kandidáti byli schváleni "jako balíček" a nová Evropská komise mohla co nejdříve začít fungovat. Mají ale podle všeho dva požadavky související právě se španělskou ministryní Riberaovou, která je podle kritiků spoluzodpovědná za nedostatečnou reakci úřadů na ničivé záplavy na jihovýchodě země, které zabily přes 220 lidí. Politička by měla předstoupit před španělský parlament a tam se k celé situaci vyjádřit. Druhou podmínkou je, že by měla jasně říct, zda hodlá odstoupit z budoucí funkce v EK v případě, že bude ve Španělsku vyšetřována.
Lidovecká frakce očekává, že by mohla Riberaová předstoupit před španělské poslance v příštích několika dnech, stále je proto čas, aby následně komise jako celek prošla. "Myslím, že je stále možné najít řešení, stále máme čas, i když máme malé zpoždění. Ještě máme celý příští týden," uvedl nejmenovaný zdroj z EP. Jednání na odblokování celé situace podle všeho i nadále pokračují a zapojila se do nich i šéfka EK Ursula von der Leyenová.
Tereza Šupová