5.11.2024 20:45
Před výbory Evropského parlamentu v Bruselu dnes druhým dnem pokračují slyšení s kandidáty na členy Evropské komise. Celkem předstoupí před europoslance šest kandidátů, v pondělí byli čtyři, mezi nimi i zástupce Slovenska Maroš Šefčovič. Po skončení každého slyšení výbory vyhodnocují, jak kandidáti uspěli. Své stanovisko veřejně neoznamují, podle informací ČTK ale Šefčovič i kandidát Malty Glenn Micallef uspěli. Server Politico pak informoval, že prošli i kandidát Lucemburska Christophe Hansen a řecký zástupce Apostolos Tzitzikostas.
Českého kandidáta Jozefa Síkelu, který má mít na starosti mezinárodní partnerství, čeká takzvané grilování ve středu 6. listopadu od 14:30. Na slyšení před Výborem pro rozvoj (DEVE) se bývalý český ministr průmyslu a obchodu intenzivně připravoval, mimo jiné se setkal se všemi členy výboru i s předsedy takzvaných přidružených výborů, kteří budou také v sále. Podle informací ČTK Síkela rovněž v pondělí odpoledne absolvoval takzvané přípravné slyšení, kdy ho na zkoušku "grilovali" zaměstnanci generálního ředitelství pro mezinárodní partnerství (INTPA), které pod něj bude spadat.
Síkela má mít na starosti dohled nad evropskou mezinárodní spoluprací a rozvojovou politikou, podporu koordinace mezi Evropskou unií a jejími členskými státy v oblasti rozvojové spolupráce a rovněž spolupráci s partnery při prosazování hodnot EU, včetně demokracie, právního státu a dodržování lidských práv.
Výbor DEVE má 25 členů. Aby český kandidát prošel, potřebuje získat alespoň 17 hlasů. Když se tak nestane, mohou europoslanci kandidáta ještě požádat o zodpovězení dalších písemných otázek, případně se může uskutečnit další slyšení v délce 1,5 hodiny.
Europoslanci z DEVE podle zjištění ČTK v minulosti ve velkém kritizovali strategii Global Gateway (Globální brána), kterou chce unie konkurovat čínskému projektu nové Hedvábné stezky a kterou má budoucí český eurokomisař zaštiťovat. Plán EU počítá v příštích letech se zajištěním investic ve výši až 300 miliard eur (7,5 bilionu Kč) do infrastruktury v rozvíjejících se zemích, zejména v Africe, Indii, Latinské Americe a Pacifiku.
Europoslancům vadila hlavně nedostatečná komunikace či případy, kdy byly z peněz Global Gateway financovány projekty, jež vyhrály jako dodavatelé čínské firmy. Právě otázky týkající se této iniciativy a jejího lepšího fungování lze při grilování předpokládat. Europoslanci budou rovněž očekávat, že Síkela ukáže svou připravenost řešit portfolio související s rozvojovou politikou, ačkoli měl dosud zkušenosti z jiných oblastí, zejména z bankovnictví či obchodu a průmyslu.
Německý europoslanec Udo Bullmann z frakce socialistů a demokratů (S&D), který je členem výboru DEVE, v reakci pro ČTK ocenil Síkelovu odbornost. Zdůraznil nicméně, že českého zástupce čekají velké výzvy.
"V dopise pro komisaře Jozefa Síkelu popisuje předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zásadní změnu kurzu, pokud jde o rozvojovou politiku EU. Zaměřuje se spíše na obchodní přístup, zejména prostřednictvím iniciativy Global Gateway. Namísto nabídky skutečné alternativy partnerským zemím globálního Jihu ale existuje riziko, že bude jen jednoduše zkopírována čínská sebestředná iniciativa Nová hedvábná stezka," uvedl Bullmann. "Abychom se vyhnuli prohlubování nerovností a globálním krizím, je nezbytné přijmout transformační systém, který sladí ekonomické, sociální a ekologické cíle," dodal.
Jeho německá kolegyně ze stejného výboru Hildegard Benteleová z frakce Evropské lidové strany (EPP) se během slyšení touží dozvědět více o Síkelových plánech, zejména pokud jde o vylepšení Global Gateway. "Pan Síkela je pověřen rolí v nové evropské ekonomické zahraniční politice. Vzhledem k tomu, že v minulosti existovaly pouze pokusy o formování takové politiky, pokud vůbec, myslím si, že by na to měl navázat a spolupracovat i s dalšími eurokomisaři v nové komisi. Jako silnější ekonomický hráč totiž EU může lépe řešit základní příčiny migrace, zachraňovat pracovní místa a sociální systémy doma a vyvíjet politický vliv," sdělila Benteleová ČTK. Ocenila přitom Síkelovy mezinárodní zkušenosti i zkušenosti z bankovního sektoru a rovněž i to, že mluví plynně německy.
Slyšení před europoslanci jsou tříhodinová a odehrávají se před jednotlivými výbory EP podle toho, jaké má daný eurokomisař na starosti portfolio. Někdy jde o oblast velmi rozsáhlou, proto se slyšení budou účastnit europoslanci z několika výborů najednou.
Například irského zástupce Michaela McGratha, který má být komisařem pro demokracii, spravedlnost a právní stát, dnes dopoledne grilovali europoslanci ze tří výborů - pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO) a právní záležitosti (JURI).
Jednotlivá slyšení se konají vždy dvě najednou až do čtvrtečního odpoledne. V pátek 8. listopadu a v pondělí 11. listopadu žádná nebudou a v úterý 12. listopadu se budou na závěr konat slyšení šesti výkonných místopředsedů: ráno jsou na programu Ital Raffaelle Fitto a Estonka Kaja Kallasová, odpoledne Rumunka Roxana Minzatuová a Francouz Stéphane Sejourné, večer pak Finka Henna Virkkunenová a Španělka Teresa Riberaová.
Na základě doporučení výborů provede závěrečné hodnocení takzvaná Konference předsedů, která se skládá z šéfky EP Roberty Metsolaové a předsedů jednotlivých politických frakcí. Konference předsedů EP by měla prohlásit všechna slyšená za uzavřená, očekává se, že se tak stane 21. listopadu. Následně bude Evropský parlament hlasovat o sboru komisařů jako celku, nejspíš na plenárním zasedání, které se koná od pondělí 25. listopadu. Pokud všichni kandidáti při slyšení uspějí, mohla by nová EK po schválení europarlamentem začít fungovat už 1. prosince.
Tereza Šupová