5.11.2024 20:31
Je zajímavé sledovat, jak Ursula von der Leyenová rozdělila portfolia v komise. U žádného z nich není slovo „zelený“, používá se výraz „čistý“. Můžeme to brát za náznak revize. Dalšími prioritami jsou bezpečnost a hospodářský růst, říká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).
V červnu začalo vaše druhé období v Evropském parlamentu. Jaká byla podle vás červencová ustavují schůze, byla v něčem jiná než ta první v roce 2019?
Malinko ano, byla asi hlavně jiná ve složení parlamentu. Když jsem nastupovala v roce 2019, panovalo poměrně standardní rozložení politických sil. Nejsilnější byli lidovci (EPP), potom sociální demokraté, následovali liberálové, Zelení a podobně. Po letošních volbách se frakce změnily. Některé dokonce ještě ani nebyly (na červencovém plénu) ustanoveny nebo se teprve formovaly, jako třeba Suverenita a Patrioti. Tím pádem byl mnohem větší chaos. Trochu jsme nevěděli, kde nově leží síly. Bude to pořád demokratický parlament, nebo už se posunuje k nějakému extremismu? Mám dojem, že tento stav pořád trvá.
Po červencové ustavující schůzi přišly brzy parlamentní prázdniny. Teď je konec října. Stihli jste za tu dobu něco, co bylo důležité?
V létě sice parlament zasedá, ale v podstatě nepracuje, ačkoli se už rozesílají pracovní povinnosti. Taky se začínají objevovat první jména do Evropské komise, což nám nyní vygraduje, a konečně ten tým snad zvolíme. Jinak se drží dovolené, většinou vám nikdo ani neodpoví. Já jsem se chystala na práci ve výborech, na komisaře apod. Osobně jsem dovolenou až tolik neměla, nestíhala jsem kvůli stranické práci, ale také kvůli tomu, že jsem se stěhovala do Bruselu. Dosud jsem žila v Praze, teď budu opět žít v Bruselu, abych zase dala nohu do dveří a seznámila se s novými lidmi.
Říkáte opět; nejde tedy o první stěhování?
Já jsem se stěhovala už v roce 2019, v prvním mandátu. Potom přišel covid a de facto na dva roky nás posadil před obrazovky počítače. Tehdy jsem se rozhodla, bylo to na jaře 2020, že zůstanu v Praze, respektive v Česku, kde mám rodinu, přátele. A už jsem tam zůstala po zbytek mandátu. Ale momentálně vnímám jako důležité se do Bruselu zase dostat. A budu pendlovat.
Jste místopředsedkyni Delegace pro vztahy s Čínskou lidovou republikou a Delegace v Parlamentním shromáždění EURONEST, působíte ve výboru pro mezinárodní obchod. Na čem přesně pracujete?
Začnu Čínou. Není to novinka v mém portfoliu. Dříve jsem se podílela na rezolucích týkajících se Číny. Byla jsem na první misi Evropského parlamentu na Tchaj-wanu, což úzce souvisí s čínskou otázkou. Také jsem byla zpravodajkou návrhu, který se zabýval vývozem sledovacích technologií do rukou diktátorů a autoritářských režimů, což cílilo právě na Čínu. Ale je faktem, že se hodně témat rozděluje podle domovské frakce (v případě MG jde o skupinu Zelených / Evropské svobodné aliance), a jak možná někteří tuší, hlavní osobou pro Čínu ve frakci Zelených byl německý Zelený Reinhard Bütikofer. V EP působil od roku 2009, takže to byl velmi zkušený politik. Já mu takzvaně nechtěla lézt do zelí, ale koukala jsem se mu ruce. Už se necítil na to, aby pokračoval, proto jsem se rozhodla, že Čínu převezmu.
Mezi témata, která si ponechávám, patří EURONEST – je to o Východním partnerství. Byla jsem pozorovat volby v Gruzii a samozřejmě se budu věnovat Ukrajině. Na tom se absolutně nic nemění, to je moje priorita, obecně vnější bezpečnost. Takže všechno týkající se zbraní, zbrojení, společné obrany, společných nákupů, ale třeba také kyberbezpečnosti. Na tom jsem pracovala a doufám, že budu i pokračovat.
Které z priorit předchozího EP zůstávají v platnosti a u kterých je cítit tlak na změnu?
Slonem v porcelánu je rozhodně Green Deal. A jeho revize. O tom se mluvilo opravdu hodně. Když se podíváme na to, jak Ursula von der Leyenová rozdělila portfolia, jsou jasní lidé, kteří by se tomu měli věnovat. Jsou myslím minimálně tři. Jde to napříč agendami, ani jednou tam není slovo „green“ čili zelený. Všech je jenom čisté: energie, klima, neutralita. Jde o velmi zajímavý posun v rétorice a myslím, že to naznačuje, jak se bude k legislativám nově přistupovat. Doteď se tlačilo na sílu. Frans Timmermans (bývalý první místopředseda komise) dával jednu legislativu za druhou a je možné, že se Ursula von der Leyenová pokusí, přes ty tři lidi, vytvářet kompromis, obecně přijatelnější návrhy apod.
Důležitá je samozřejmě obrana, tu by měl dostat na starost Andrius Kubilius (Litva). Bude podstatné, jak silné bude mít portfolio, zda bude mít potřebný rozpočet. Proslýchá se, že prý nebude. To by bylo velmi problematické. Ale obrana je v komisi novinka.
Chtěla bych zmínit ještě jednu věc, a to je zpráva Maria Draghiho, bývalého šéfa Evropské centrální banky. V podstatě jasně řekl, že pokud nebude Evropa mohutně investovat, zastaví se a rozpadne. Složení komise jeho varování v zásadě reflektuje, dává mnohem větší důraz na obchod. Ostatně náš nominant Jozef Síkela v českých médiích moc pochvaly za navržené portfolio nedostal, jenže rozšiřování obchodních vazeb Evropy s africkými a dalšími zeměmi je součástí investičního narativu, který je v kurzu.
Igor Záruba