24.09.2024 12:45
Předsedkyně Evropského parlamentu (EP) Roberta Metsolaová se spolu s 13 dalšími europoslanci zúčastnila summitu OSN o budoucnosti a akčních dnů ve dnech 20 až 23. září. Čeští zástupci EP na akci chyběli.
Poslanci EP jsou spokojení s Paktem OSN pro budoucnost, který byl přijat 22. září, a jeho závazky k multilateralismu pro spravedlivější, rovnější a více začleněnou budoucnost. Shodli se na tom, že národní parlamenty musí hrát roli při vyžadování odpovědnosti vlád za plnění těchto závazků v oblasti lidských práv, klimatu a životního prostředí, míru a bezpečnosti a reformy mezinárodní finanční architektury a financování rozvoje.
V závěrečný den summitu OSN o budoucnosti Barry Andrews (skupina Renew, Irsko), předseda Výboru pro rozvoj a spolupředseda delegace, uvedl: „Z naší návštěvy je zřejmé, že velké snížení rozvojové pomoci způsobuje v našich partnerských zemích značné utrpení, zejména v těch, které jsou těžce postiženy konflikty, změnou klimatu a nedostatkem potravin. Evropský parlament musí hrát ústřední roli při podpoře nových zdrojů financování zejména ze strany mezinárodních finančních institucí, abychom zajistili, že dostojíme svým závazkům v rámci Agendy 2030 a cílů udržitelného rozvoje.“
Poslankyně Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Marta Temidová (S&D, Portugalsko) a spolupředsedkyně delegace, řekla: „Pakt pro budoucnost by měl být světlem naděje a odvážným krokem směrem k udržitelné budoucnosti, měl by postavit multilateralismus do centra globální správy a propojit regiony a národy při dosahování společných cílů, jako je ekologický přechod a vymýcení extrémní chudoby."
Třináct poslanců Evropského parlamentu z pěti parlamentních výborů se zúčastnilo řady dvoustranných setkání s vysokými představiteli OSN a mezinárodních organizací, poslanci z celého světa, zástupci občanské společnosti a více než dvaceti delegáty mládeže EU, aby diskutovali o budoucích výzvách a o tom, jak prosazovat prioritní témata, včetně udržitelného rozvoje a financování, míru a bezpečnosti a globální správy.
Igor Záruba