Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Tréninkový program EP pro mladé novináře

EUedu

  • O AKADEMII
  • BLOG
  • REFERENCE
  • NAPSALI O NÁS
Europoslanci vyzvali EU k rychlé pomoci zemím zasaženým povodněmi

20.09.2024 14:57

Zástupci Evropského parlamentu (EP) jsou znepokojeni rostoucí intenzitou a četností extrémních povětrnostních jevů v Evropské unii (EU) a po celém světě, včetně extrémních srážek, rozsáhlých povodní, vln veder a přírodních požárů. EU by měla co nejrychleji poskytnout finanční pomoc středoevropským zemím včetně Česka, které zasáhly ničivé povodně. Shodli se na tom poslanci EP v usnesení, vyzývajícím také k dlouhodobým investicím do prevence povodní a dalších extrémních klimatických jevů.

V usnesení o ničivých povodních v Rakousku, Česku, Německu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku vyjádřili poslanci na plénu EP nespokojenost s nedávnými rozpočtovými škrty v mechanismu civilní ochrany EU. Vyzývají k dostatečnému a modernizovanému financování snižování a řízení rizik katastrof, a to zejména s ohledem na příští víceletý rozpočet EU. Chtějí také, aby Fond solidarity EU odpovídal rostoucímu počtu a závažnosti přírodních katastrof po celé Evropě. Naléhají na Evropskou komisi, aby urychlila mobilizaci finančních prostředků pro postižené země a žádají, aby byla k dispozici další technická a finanční podpora.

V dlouhodobém horizontu usnesení vyzývá k větším investicím EU do regionální a místní odolnosti a požaduje, aby se budoucí politika soudržnosti EU ještě více zaměřila na zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně.
Poslanci požadují, aby komise urychleně předložila evropský plán pro přizpůsobení se změně klimatu, včetně konkrétních legislativních návrhů, který oznámila předsedkyně komise Ursula von der Leyenová pro období 2024–2029. Cílem musí být posílení odolností EU, přizpůsobení se dopadům změny klimatu a koordinace vnitrostátních opatření v oblasti připravenosti, plánování a přeshraniční spolupráce. Parlament rovněž zdůrazňuje naléhavou potřebu investic do opatření v oblasti zvládání povodní a prevence rizik.
Za posledních 30 let postihly povodně v Evropě 5,5 milionu lidí, vyžádaly si téměř 3000 životů a způsobily hospodářské škody ve výši více než 170 miliard eur. Léto roku 2024 bylo celosvětově i v Evropě nejteplejší v historii.

Zdroj: EP

Trénink pro mladé novináře je program Evropského parlamentu řízený / poskytovaný agenturou ČTK