Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Novinky a zajímavosti

Novinky a zajímavosti

  • O AKADEMII
  • BLOG
  • REFERENCE
  • NAPSALI O NÁS
Studentky a studenti žurnalistiky natáčejí Četkast, podcast ČTK

21.02.2025 14:31

Studenti žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kteří navštěvují seminář ČTK o agenturní žurnalistice, mají za úkol na konci semestru připravit rozhovor se zajímavou osobností. Cílem je naučit studenty celý proces novinářské práce – od nápadu a výběru tématu, přes vytipování respondenta a jeho kontaktování, až po přípravu otázek a natočení rozhovoru v podcastovém studiu. Výběr rozhovorů z letošního zimního semestru najdou v Četkastu, zpravodajském podcastu ČTK, na platformách Spotify, Apple Podcast nebo na webu Podcasty.cz.

Kdo má rád knihy a filmy o apačském náčelníkovi Vinnetouovi a jeho bílém bratru Old Shatterhandovi, pro toho bude zajímavý únorový Četkast. Student Jenda Novotný si v něm povídal s vinnetoulogem a majitelem největší české sbírky artefaktů týkajících se Vinnetoua a filmových mayovek Jaroslavem Maryškou.

Co je filozofické poradenství a jak se liší od psychoterapie, s čím lidé na filozofické poradenství chodí a jak může filozofie pomoci v běžném životě zjišťovala studentka Adéla Horáková, když zpovídala filozofického poradce a absolventa filozofie na Cambridge Adama Laláka.

Víte, jak se fotí olympijské hry? Jak se novináři pohybují po válkou zasažené Ukrajině? Nebo čím se liší práce fotografa pro národní a mezinárodní zpravodajskou agenturu? Na otázky studentů Jana Beránka a Radka Kašíka odpovídal Ondřej Deml, fotoreportér ČTK, který pokrýval olympijské hry v Tokiu a Paříži, situaci na Ukrajině a aktuálně bodoval v soutěži Czech Press Photo.

O vnímání a správném i špatném využití veřejného prostoru si povídaly studentky Evelina Zitková a Eliška Charvátová s kurátorkou Kristýnou Hájkovou, která se zaměřuje na fenomén site-specific instalací a umění ve veřejném prostoru.

Jak se mění pracovní právo, jak to bude s ukončováním pracovních poměrů, zkušební dobou nebo zaměstnáváním mladistvých zajímalo studentky Kateřinu Čermákovou a Cecílii Sekalovou, které se ptaly docenta Jakuba Tomšeje, právníka, advokáta a pedagoga na pražské Právnické fakultě, který je expertem na pracovní právo a oblast diskriminace.

A o Braillově písmu, které ulehčuje lidem se zrakovým postižením cestu ke vzdělání, práci a plnohodnotnému zapojení do společnosti, se bavily studentky Gabriela Muňozová a Zuzana Drábková s Lindou Albrechtovou, autorkou blogu Blindička a konzultantkou plzeňského střediska Tyfloservis, které pomáhá lidem se zrakovým postižením.

Jak moderní technologie a umělá inteligence mění svět filmu? Jak bude vypadat typický film za 50 let? A proč je důležité, aby se děti na školách učily o Věře Chytilové a Milošovi Formanovi? Odpovědi na tyto otázky student Jan Lebeda s Pavlem Bednaříkem, filmovým teoretikem, pedagogem, lektorem a spoluautorem publikace Filmouka.

O vysokorychlostních tratích a jejich výstvbě v Česku si povídal se zástupcem ředitele Stavební správy vysokorychlostních tratí Správy železnic Martinem Švehlíkem student Lukáš Pastejřík.

A o číhošťském zázraku, kdy se během mše faráře Josefa Toufara sám od sebe pohnul kříž, a událostech, které následovaly, si povídaly studentky Martina Zbořilova a Sára Kultová s publicistou Milošem Doležalem, který se případu z roku 1949 věnuje od mládí.

Příjemný poslech.